HISTORIA SZKOŁY

Na początek  zajrzyjmy trochę w karty historii naszej szkoły.

22 listopada 1991r. powołano Szkołę Podstawową nr 12, mieszczącą się w budynku przy ulicy Świerkowej 19, który początkowo miał pełnić rolę przedszkola. W szkole tej istniały tylko oddziały klas młodszych I – III.

Ważnym wydarzeniem było utworzenie w roku szkolnym 1996/1997 pierwszej klasy integracyjnej. W klasie takiej pracuje dwóch nauczycieli, a uczniów do niej dobiera się tak, aby zachowana była idea integracji.

W 2003 roku, dzięki zaangażowaniu władz i społeczności lokalnej osiedla Podlasie, oddano do użytku nową szkołę przy ulicy Lelewela 140. Otrzymała ona nazwę Szkoły Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi. Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2003/2004 odbyła się
z udziałem ministra MENiS p. Krystyny Łybackiej.

Rok 2006 to rok powstania pierwszej klasy sportowej w szkole. Z czasem liczba klas sportowych wzrosła. Uczniowie tych klas uczestniczą w dodatkowych lekcjach wychowania fizycznego.

Noc sylwestrowa 2008/2009 r. okazała się dla nas smutnym wydarzeniem. Niefortunne zabawy sylwestrowe spowodowały pożar szkoły – spłonęła w 70 % oraz ogromne straty majątkowe. Przez pół roku, w czasie trwania prac remontowych, uczyliśmy się w trzech różnych pilskich placówkach. Do naszej szkoły wróciliśmy 1 września 2009 r.

9 września 2011 r. odwiedził  nas Rzecznik Praw Dziecka p. Marek Michalak.

22 grudnia 2015 roku w ramach Otwartej Szkoły zorganizowaliśmy spotkanie wigilijne przy ponad dwustumetrowym stole, który wiódł korytarzami naszej szkoły. Gościliśmy mnóstwo wyjątkowych osób – od samotnych i starszych seniorów z osiedla Podlasie, po przedstawicieli policji, mediów oraz samego Prezydenta Miasta Piły p. Piotra Głowskiego.

Jednym z najważniejszych dni w historii szkoły był 16 listopada 2017 r. Wówczas odbyła się uroczystość nadania imienia szkole. Patronem został Janusz Korczak – wielki pedagog
i obrońca praw dziecka. Honorowym gościem był ponownie Rzecznik Praw Dziecka p. Marek Michalak.

W dniu dzisiejszym szkoła posiada również własny, piękny sztandar. W czasie ponad trzydziestoletniej pracy szkoły, wspólnie realizujemy nasze cele: istnienie w środowisku, dobra renoma oraz tradycje i zwyczaje.