W dniach 25- 29 listopada trwał w naszej szkole ,,Tydzień Układu Okresowego Pierwiastków Chemicznych” organizowany w ramach obchodów 150 rocznicy jego powstania. W poniedziałek w naszej szkole odbył się plebiscyt na najciekawszy układ okresowy w wykonany przez uczniów klas VII i VIII.

W szkolnej galerii można było zobaczyć układy okresowe wykonane z drewna, surowców wtórnych a także jadalne. Zwycięzcą plebiscytu okazał się układ okresowy wykonany z czekolady należący do Oliviera Mikołajczyka. Tego dnia uczniowie zmagali się w grze zręcznościowej z aplikacja chemik.io. We wtorek nasza szkołę odwiedził twórca układu okresowego – Dmitrij Mendelejew i odpytywał ze znajomości symboli pierwiastków chemicznych uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi szkoły oraz rodziców. Wszyscy pytani wykazali się znajomością najpowszechniejszych symboli pierwiastków, choć od ich nauki minęło czasem kilkadziesiąt lat. Tego dnia chętni uczniowie zmagali się symbolami i nazwami pierwiastków chemicznych w konkursie ,,Mendelejew z 12-stki „. Konkurs zwyciężyła Oliwia Bereda, która jako jedyna w szkole może poszczycić się znajomości całej tablicy Mendelejewa. W środę odbyło się uroczyste odsłonięcie ,,Uczniowskiego Układu Okresowego Pierwiastków Chemicznych”, który powstał ze zdjęć uczniów klas VII i VIII. Na koniec każdy mógł spróbować pierwiastków chemicznych w postaci ciasteczek i jubileuszowego tortu. W czwartek w szkole pojawiło się blisko 40 kodów QR z zadaniem- wyzwaniem, uczniowie tropili kody i rozwiązywali zadania z wykorzystaniem układu okresowego. W piątek uczniowie grali w gry edukacyjne i rozwiązywali interaktywny quiz związany z układem okresowym.

Alicja Senska