Obchody 74. rocznicy wyzwolenia Auschwitz – Birkenau w naszej szkole Siedemdziesiąt cztery lat temu zostali wyzwoleni więźniowie z obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau, w którym zrodziła się nienawiść, okrucieństwo i pogarda dla człowieka.

To w tym obozie w imię obłąkanej ideologii ludzie ludziom zgotowali najstraszliwszy los, tam zamierzano ostatecznie unicestwić naród żydowski, Romów, mordowano Polaków i więźniów niemal z całej Europy. Z tej okazji w naszej szkole została zorganizowana akademia. Udział w niej wzięli uczniowie klas siódmych i ósmych, którzy byli świadkami wyjątkowego występu i obejrzeli film stworzony z archiwalnych zdjęć wykonanych w Auschwitz podczas II wojny światowej i tuż po jej zakończeniu. Zaraz po projekcji filmu nastąpił niezwykle wzruszający występ przygotowany przez uczniów. Na auli zapanowała cisza i ciemność, z których wynurzały się kolejno głosy młodzieży. Odczytywali oni najbardziej poruszające fragmenty opowiadań Zofii Nałkowskiej zebrane w „Medalionach”. Podczas akademii panowała atmosfera powagi i szacunku dla ofiar Holocaustu. Drodzy Uczniowie, jesteśmy dumni i dziękujemy za Waszą postawę podczas tej uroczystości. Pamiętajcie, że nie możecie zapomnieć o tej jednej z największych zbrodni w historii ludzkości, jaka dokonała się w hitlerowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau i dopuścić, by takie zło kiedykolwiek się powtórzyło, bo tragedia ta jest wielkim ostrzeżeniem dla ludzkości na wszystkie przyszłe wieki.

D. Bąk, K. Wojciechowicz