W dniu 17 października klasa I b wraz z wychowawcami i rodzicami została zaproszona na piknik do firmy patronackiej GWDA, która ten wyjazd zorganizowała i sfinansowała.

   Gości powitali pan prezes Tomasz Wojciechowski i opiekun naszej klasy pan Bartek Bober wraz z asystentką. Wizyta miała charakter informacyjno – zapoznawczy. Dzieci miały okazję poznać elementy polityki ekologicznej firmy:

- obejrzały i dotykały zestawu paneli słonecznych – największej takiej elektrowni w Pile,

- widziały elektrownię wiatrową postawioną na terenie firmy,

- oglądały końcowy efekt oczyszczania ścieków – czystą wodę w ostatnim z osadników,

- widziały starania firmy związane z ochroną przyrody – piękne okazy roślin posadzone wokół budynków, domek dla owadów, budki lęgowe dla ptaków, otaczający firmę kompleks leśny,

- spożywały posiłek na świeżym powietrzu z użyciem ekologicznych naczyń i sztućców jednorazowego użytku wykonanych z drewna i papieru.

Zabawa była świetna, a dzieci i dorośli zachwyceni miejscem i piękną słoneczną pogodą, która wyjątkowo nam dopisała w tym jesiennym dniu.

Po wysłuchaniu kilku słów o ekologii, wspaniałej zabawie wśród przyrody i smacznym posiłku (słodycze i kiełbaski) na dzieci czekała jeszcze jedna niespodzianka – upominek od firmy w ekologicznych (oczywiście!) torebkach prezentowych. Była w nim, oprócz długopisu z papieru, notatnika i kolorowej śniadaniówki książeczka z zasadami ekologii wydana przez firmę GWDA pod tytułem „Ty też możesz zostać EKO – bohaterem”. Następnego dnia dzieci pracowały z tą publikacją na zajęciach – czytały hasła ekologiczne, rozwiązały krzyżówkę i kolorowały uśmiechniętą planetę Ziemię.

  Warto dodać, że wyjazd do firmy poprzedziła lekcja ekologii w klasie -

uczniowie poznali zasadność oczyszczania ścieków i znaczenie wody dla przyrody i ludzi oraz skrótowo proces tego oczyszczania w nowoczesnej oczyszczalni, takiej, jak ta, którą potem oglądali.

   Dziękujemy naszemu patronowi za wspaniałe doświadczenia i doskonałą zabawę oraz upominki! Wiele się nauczyliśmy i zapamiętaliśmy. Każde takie działanie daje nadzieję na to, że kolejne pokolenia zadbają o naszą planetę i będzie ona czysta i piękna przez długie lata.

M. Sprawska